اسپانسرشیپ همسر و فرزند

بر اساس قوانین مهاجرت کانادا، فرد مقیم یا شهروند کانادا می‌تواند برای همسر و فرزند وابسته‌ی خود (و حتی فرزند همسر خود) درخواست اقامت کانادا را به مقامات اداره مهاجرت و شهروندی ارسال کند. (در این مطلب منظور از “اسپانسر” فردی است که دارای اقامت یا شهروندی کانادا است و منظور از “متقاضی” فردی که است که درخواست اقامت او توسط اسپانسر به اداره مهاجرت کانادا ارئه می‌شود).


برای این منظور فرد متقاضی می‌بایست شرایط زیر را داشته باشد:

 • حد اقل ۱۸ سال سن داشته باشد
 • شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد
 • در زمان تشکیل پرونده در کانادا زندگی کند. (اگر اسپانسر شهروند کانادا است می‌بایست ثابت کند که تا قبل از دریافت اقامت همسرش برنامه‌ی بازگشت به کانادا را دارد)
 • بتواند علاوه بر نیازهای خود، نیازهای ابتدایی مربوط به هزینه‌های خوراک، پوشاک، مکان زندگی همسر و فرزندش و نیز فرزند همسر (چنانچه فرزند همسر نیز در درخواست باشد) را در کانادا برآورده کند.
 • نباید در حال دریافت مستمری رفاه اجتماعی (ولفیر) از دولت کانادا باشد.

مواردی که باعث می‌شود اسپانسر واجد شرایط تشکیل پرونده نباشد:

 • هنوز دوره‌ی ۳ ساله‌ی تعهد مالی همسر قبلی وی به پایان نرسیده باشد
 • همسر قبلی خود را به کانادا اسپانسر کرده و همسر او از کمکهای رفاه جتماعی (ولفیر) استفاده کرده و بدهی‌های قبلی خود را در این رابطه هنوز با دولت کانادا تسویه نکرده باشد
 • اسپانسر بدهی قبلی به اداره مهاجرت کانادا داشته باشد
 • از دستور دادگاه خانواده مبنی بر پرداخت خرجی فرزند یا نفقه‌ی همسر تخطی کرده باشد

شرایط کلی درخواست اسپانسرشیپ

۱)  ازدواج قانونی صورت گرفته باشد

ازدواج می‌بایست طبق قوانین شناخته شده‌ی حاکم در کشور مورد اقامت زوج یا زوجین صورت گیرد. اگر زوجین هر دو برای ازدواج به کشور دیگری سفر می‌کنند، مادامی که ازدواج طبق اصول قانونی آن کشور صورت گرفته باشد، مدرک ازدواج (عقد نامه) مورد تایید اداره مهاجرت کانادا خواهد بود.

۲)  شواهدی دال بر داشتن رابطه بین زوجین قبل از ازدواج وجود داشته باشد

جهت موفقیت در برنامه اسپانسرشیپ همسر در کانادا شما باید شواهدی مبنی بر ازدواج واقعی و اینکه تنها با هدف اخذ اقامت دائم در کانادا ازدواج ننموده اید, ارائه نمایید. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد مدارکی راجع به دارایی های مشترک، سفرها، ارتباطات، دیدار با خانواده یکدیگر، ماه عسل و غیره ارائه کنید. این عوامل و عوامل دیگر به اثبات حقیقی بودن ازدواج کمک می کنند. ممکن است از شما خواسته شود تا در مصاحبه ای با افسر ویزا شرکت نمایید و به سوالاتی شخصی در راستای اثبات واقعی بودن این ازدواج پاسخ دهید.

سوالات متداول:

خیر. اسپانسر کانادایی ملزم به داشتن سطح خاصی از درآمد نیست، اما در عین حال منبع این درآمد نمی‌تواند از کمک‌های اجتماعی باشد و باید بتواند رفاه ابتدایی همسر (پوشاک، مسکن و خوراک) را هنگام ورود به کانادا فراهم کند.

خیر. مدارکی فراتر از آنچه در لیست مدارک اداره مهاجرت کانادا گنجانده شده برای این درخواست لازم است.

شاید تشکیل این قبیل درخواست‌ها در نگاه اول بسیار ساده به نظر برسد ولی تشکیل چنین درخواست‌هایی دارای پیچیدگی‌ها و زوایای حقوقی بسیاری است که نیازمند تجربه و دانش حقوقی بالایی است. لذا توصیه نمی‌شود که برای این درخواست‌ها وکیل اختیار نشود. در موارد بسیاری دیده شده که حتی درخواست‌هایی که دارای پیچیدگی‌های کمتری نیز بوده‌اند به دلیل عدم آشنایی متقاضی یا اسپانسر با قوانین اداره مهاجرت درخواست آنها با مردودی مواجه شده است.

در برخی کشورها چند همسره بودن قانونی است. در کانادا این موضوع یک جرم محسوب می‌شود و اداره مهاجرت کانادا به شما اجازه نمی‌دهد بیش از یک همسر را به کانادا اسپانسر کنید.

با اینکه مدرک طلاق به عنوان یک مدرک ثبت شده در محاکم خانواده کانادا شناخته می‌شود، ولی اگر این مدرک را در دست ندارید اما شواهد دیگری دال بر جدایی از همسر قبلی یا تلاش برای تحقق طلاق در دست دارید می‌توانیم در این زمینه به شما کمک کنیم.

چه متقاضیان دیگری می‌توانند از طریق اسپانسرشیپ اقدام کنند؟

شریک زندگی (Common-law partner)

شریک زندگی به زوجی اطلاق می‌شود که ازدواج نکرده‌اند ولی مدارکی در دست دارند که زندگی مشترک آنها را به مدت حداقل یکسال به اثبات می‌رساند. این قانون شامی هم اتاقی ها نمی‌شود. متقاضیان این درخواست بایستی یک زوج واقعی باشند و به یکدیگر متعهد باشند. متقاضی موظف به اثبات دو مورد زیر است:

۱. یک سال زندگی مشترک

یک سال زندگی مشترک از طرق مختلف قابل اثبات است. به عنوان مثال، قرارداد اجاره نامه یا املاک یا قبض های تسهیلات به نام مشترک در یک نشانی. برای اثبات اینکه در یک رابطه متعهدانه و انحصاری هستید می‌توانید از هر مدرک دیگری که این موضوع را ثابت می‌کند استفاده کنید (مدارک سهام مشترک، حساب بانکی مشترک، اشتراک باشگاه ورزشی و غیره). در این قبیل درخواست‌ها زوجین می‌بایست دلایل محکمه پسند بر عدم ثبت ازدواج خود داشته باشند.

۲. یک رابطه متعهد و انحصاری

اثبات رابطه متعهد و انحصاری کاملاً به شرایط منحصر به فرد شما بستگی دارد. در برنامه اسپانسرشیپ همسر، دارایی های مشترک، سفرمشترک، ملاقات با خانواده‌های یکدیگر، سفر به کشورهای یکدیگر همه به درخواست متقاضی کمک می‌کند. تمام مواردی را که می‌تواند به اثبات رابطه واقعی شما کمک کند را مستند کنید.

همچنین باید سوگند یاد نمایید که زوجی مطابق با عرف قانون هستید. ممکن است مجبور شوید در یک مصاحبه با افسر شرکت نمایید.

 

کانجوگال (Conjugal Partner)

کانجوگال یکی از سخت ترین گزینه ها برای موفقیت در برنامه اسپانسرشیپ همسر است. کانجوگال در فرهنگ لغت به معنای “رابطه زناشویی” می‌باشد. بنابراین تمام تعاریفی که در مورد گروههای دیگر در رابطه با درخواست اسپانسرشیپ همسر در نظر گرفته شده است، در این مورد هم همینطور خواهد بود. تنها تفاوت این گروه با گروه‌های دیگر تحت برنامه اسپانسرشیپ همسر در اینست که در رابطه کانجوگال یک رابطه “شبه ازدواج” وجود دارد و زوجین بنا به دلایل محکمه پسندی که دارند نتوانستند در کنار یکدیگر زندگی کنند ولی همچنان در یک رابطه متعهدانه و منحصر به فرد بودند.

شرایط تحت حالت کانجوگال به شرح زیر است:

 • زوجین در یک رابطه متعهدانه حداقل یکساله باشند
 • یکی از زوجین قادر به زندگی با همسر خود نبوده و علت این امر خارج از کنترل و اراده‌ی زوج می‌باشد (مثال: موانع مهاجرتی، مذهبی، اعتقادی و یا علت‌هایی مربوط به جنسیت)

نکته

 • کانجوگال برای ازدواج‌های همجنس یا غیر همجنس بکار می‌رود.
 • در درخواست کانجوگال فرد متقاضی نمی‌تواند در کانادا زندگی کند.
 • هیچ معیار خاصی برای پذیرفتن درخواست کانجوگال وجود ندارد. ارزیابی این درخواست بر اساس شرایط فردی متقاضی و اسپانسر انجام می‌شود.
 • احتمال مصاحبه با افسر مهاجرت در این برنامه بسیار زیاد است.

بیشتر بخوانید

اجازه کار همسر در کانادا

چنانچه گزینه درخواست اسپانسرشیپ از داخل کانادا گزینه مورد نظر شما باشد و همسر شما نیز در کانادا حضور داشته باشد، این امکان وجود دارد که درخواست مجوز کار برای همسر شما همزمان با درخواست اقامت ایشان ارسال شود. توجه داشته باشید این مورد مخصوص متقاضیانی است که همسر آنها در کانادا حضور دارد. اجازه کار نامحدود به همسر این اجازه را می‌دهد تا زمان دریافت اقامت دائم بتوانند در کانادا به کار مشغول شوند و چنانچه با ویزای توریستی در کانادا حضور دارند دیگر نگران تمدید مهلت ویزای توریستی خود نباشند .

نوع اجازه کار همسر در کانادا

یکی از بهترین مجوزهای کار “مجوز کار نامحدود” است. بدین معنا که متقاضی می‌تواند با در دست داشتن این مجوز بدون محدودیت در نوع کار و نیز کارفرما، برای هر کارفرمایی به غیر از مواردی که نیاز به صلاحیت از سازمان‌های ذیربط دارد (پزشکی، مهندسی) کار کند.

سن فرزند وابسته در درخواست اسپانسرشیپ همسر:

به منظور اینکه فرزند مشترک متقاضی و اسپانسر و یا فرزند همسر (فرزند متقاضی) در درخواست اقامت کانادا پذیرفته شود، در تاریخ دریافت درخواست اقامت کانادا فرزند می‌بایست دارای شرایط زیر باشد:

 • کمتر از ۲۲ سال سن داشته باشد
 • دارای همسر یا شریک زندگی نباشد

نکته

فرزندانی که بیشتر از ۲۲ سال سن دارند می‌بایست دارای هر دو شرط زیر باشند:

 1. از سن ۲۲ سالگی به بعد به لحاظ مالی وابستگی کامل به والدین خود داشته باشند.
 2. بنا به دلایل فیزیکی یا روحی قادر نیستند که به تنهایی خود را حمایت مالی کنند.

فرزند وابسته‌ی بالای سن ۲۲ سال تا زمانیکه بررسی کامل بر روی پرونده‌ی درخواست اقامت آنها انجام می‌شود، می‌بایست شرایط فوق را داشته باشند. (تا زمانیکه تصمیم نهایی اتخاد می‌شود بایستی دارای شرایط مندرج باشند).

نکته

متقاضی که دارای فرزندی (زیر سن قانونی) از همسر قبلی خود باشد، می‌بایست به منظور قرار دادن فرزند در پرونده، دارای مدرک حضانت فرزند باشد.

سخن آخر

چرا سپردن درخواست اسپانسرشیپ به دفتر حقوقی ما به نفع شماست؟

دفتر حقوقی ما با تکیه و آشنایی کامل بر قوانین خانواده در ایران و کانادا بر روی درخواست شما کار می‌کند. دفتر ما تا کنون درخواست‌های بسیاری در این رابطه با موفقیت به انجام رسانده که در عین حال دارای پیچیدگی حقوقی بسیاری بوده‌اند. ما طی اولین مصاحبه با شما زوایای درخواست شما را بررسی می‌کنیم و نکات قدرت و ضعف پرونده را با شما در میان می‌گذاریم. اگر درخواست شما دارای چالش بزرگی باشد که احتمال مردودی زیادی در درخواست بهمراه داشته باشد، ما با صراحت به شما اعلام می‌کنیم. در عین حال تلاش می‌کنیم که از حقوق شما در درخواستتان دفاع کنیم.
توصیه میشود حتماً قبل از انجام ازدواج با دفتر حقوقی ما تماس بگیرید. در بسیاری از موارد زوجین به علت عدم دریافت مشاوره حقوقی از مدارک مورد نیاز تشکیل پرونده اطلاع کافی ندارند و این امر باعث طولانی تر شدن زمان درخواست می‌شود. (به خصوص در مورد درخواستهایی که خارج از کشور مورد اقامت صورت می‌گیرند)

ویدیوهای آموزشی اسپانسرشیپ همسر و فرزند

اقامت کانادا با اسپانسرشیپ همسر

چالش‌های درخواست قیومیت همسر