tingey-injury-law-firm-veNb0DDegzE-unsplash2

دفاع در دادگاه‌های مهاجرتی:

بیتا قاسمپور جهانگیر به عنوان کارشناس رسمی مهاجرت کانادا می‌تواند در دادگاه‌های زیر از موکلین دفاع کند:
• دادگاه تجدید نظر برای بازبینی مردودی درخواست‌های اسپانسرشیپ همسر، فرزند و نیز والدین.
• دادگاه تجدید نظر برای بازبینی مردودی درخواست‌های مدرک سفر (Travel Document) برای افرادی که کارت پی آر آنها باطل یا گم شده است.
• دادگاه تجدید نظر برای بازبینی ابطال اقامت دایم به دلیل عدم رعایت زمان حضور در کانادا یا به دلیل ممنوعیت ورود به کانادا.
• دادگاه دفاع از مهاجرانی که توسط اداره گمرک کانادا به دلیل مسایل مهاجرتی بازداشت شده‌اند.
• احضار به دادگاه جهت اخراج از کانادا.
• اعتراض به حکم اخراج از کانادا.

 
بیشتر بدانیم:
 

انواع بازداشت‌هایی که به اداره مهاجرت کانادا مربوط می‌شود:

بازداشت با حکم قضایی

اگر افسر CSBA برای دستگیری یک فرد حکم قضایی داشته باشد می‌تواند با استناد به بند ۱ ماده ۵۵ قانون مهاجرت کانادا IRPA وی را بازداشت کند. این بند قانونی هم شامل افراد مقیم دائم PR می‌شود و هم افراد خارجی. ولی ملاحظات خاصی در خصوص افراد مقیم دائم اعمال خواهد شد و تنها در موارد خیلی خاص بازداشت خواهند شد.

دستگیری ها تحت بند ۱ ماده ۵۵ برای کسانی است که به کانادا ممنوع الورود تشخیص داده شده‌اند و حضور آنها در کانادا خطرناک است یا احتمال اینکه برای اخراج از کانادا یا در محل جلسه دادگاه حاضر شوند بسیار کم است.

بازداشت بدون حکم قضایی

افسران CSBA می‌توانند بدون داشتن حکم قضایی افراد خارجی را بازداشت کنند. چنین بازداشت‌هایی تنها موقعی امکان پذیر است که افسر گمرکات بر این باور باشد که حضور فرد در کانادا خطرناک است یا فرد به کانادا ممنوع الورد است و برای اخراج از کانادا یا در محل جلسه دادگاه حاضر نخواهد شد. همچنین اگر فرد خارجی مدارک شناسایی مناسب نداشته باشد ممکن است به وسیله افسر CBSA بازداشت شود. بند ۲ ماده ۵۵ این دست بازداشت‌ها را توجیه می‌کنند. افرادی که به هنگام ورود به مرز کانادا درخواست پناهندگی می‌کنند به طور معمول از این بند قانونی معاف هستند.

بازداشت هنگام عبور از مرز

افسر مرزی گمرکات کانادا ممکن است افراد را هنگام عبور از مرز بازداشت کند. دلایل بازداشت به طور معمول همان مواردی هستند که در دو بخش بالا آمده است. این قبیل بازداشت‌ها در بند ۳ ماده ۵۵ قانون مهاجرت کانادا آمده است.

بازداشت تحت شرایط خاص

گاهی در شرایط خاص وزیر مهاجرت دستور بازداشت گروهی از افراد را هنگام ورود به کانادا صادر می‌کند. این قبیل دستورها معمولا هنگامی صادر می‌شود که یک گروه بزرگ به طور ناگهانی در مرز کانادا ظاهر می‌شوند و تقاضای پناهندگی می‌کنند. البته این موارد بسیار نادر هستند و معمولاً هر چند سال یک بار اتفاق می‌افتد.

به طور معمول اگر بازداشت طولانی شود، فرد در یکی از بازداشتگاه‌های مهاجرتی کانادا IHC یا یک زندان یا بازداشتگاه عادی نظیر Don Jail نگهداری می‌شود. پس از آن وظیفه شعبه مهاجرت ID دادگاه‌های مهاجرتی است که در مقاطعی در خصوص آزاد کردن مشروط یا بدون شرط فرد تصمیم‌گیری می‌کند (ابتدا ظرف ۴۸ ساعت بعد از بازداشت، سپس یک هفته بعد از بازداشت و پس از آن هر ۳۰ روز یک بار).

در صورتیکه برای حضور در هر یک از دادگاه‌های فوق نیاز به کارشناس با تجربه دارید با دفتر حقوقی ما تماس بگیرید.

 

لینک‌های دادگاه‌های مهاجرتی کانادا:

Immigration and Refugee Board of Canada

Federal Courts Citizenship, Immigration and Refugee Protection Rules