یاداشت افسر (CAIPS):

یادداشت افسر که به آن “نوت افسر” یا CAIPS نیز گفته می‌شود به کلیه نکاتی اشاره دارد که افسر یا افسران اداره مهاجرت  به هنگام بررسی پرونده و اخذ تصمیم نهایی بر روی پرونده در نظر گرفته اند. این یادداشتها بین ۳۰ تا گاهی ۶۰ صفحه می‌تواند باشد. جهت مطالعه و درک مفاهیم این مدرک حتماً می‌بایست از مشاوره یک وکیل یا کارشناس مجرب استفاده کرد.

درخواست یادداشت افسر برای چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

اگر ویزای توریستی٬ دانشجویی یا کاری شما مردود شده و مایل هستید که از جزییات بیشتر علت تصمیم اداره مهاجرت کانادا مطلع شوید٬ پیشنهاد می‌شود که CAIPS را درخواست کنید.

تفاوت CAIPS و نامه مردودی چیست؟

در نامه‌های مردودی اداره مهاجرت علت‌های مردودی از پیش تعیین شده‌ای با علامت ضربدر در کنار آن برای متقاضی ارسال میشود. علتهای مندرج در نامه مردودی فاقد جزییات و توضیحات تکمیلی میباشند.  در صورتیکه در CAIPS علت‌های مردودی و کلیه‌ی موارد مندرج در درخواست با جزییات بسیار دقیق قید شده‌اند. در واقع آنچه به هنگام بررسی پرونده متقاضی از فکر افسر مربوطه می‌گذرد در CAIPS منعکس می‌شود. دانستن این جزییات به وکیل پرونده کمک می‌کند تا موارد/مشکلات قبلی درخواست متقاضی را (در صورت ممکن) برطرف کند.

چه کسی واجد شرایط دریافت CAIPS است؟

به منظور دریافت این مدرک میبایست شهروند یا مقیم کانادا باشید. اگر هیچیک از این شرایط در خصوص شما صادق نیست , از خدمات وکیل یا کارشناس مهاجرت استفاده کنید.

آیا دریافت CAIPS برای کلیه‌ی مردودی‌های ویزای توریستی پیشنهاد می‌شود؟

با اینکه دریافت CAIPS در بسیاری از موارد پیشنهاد می‌شود اما بدین معنا نیست که برای هر گونه مورد مردودی ویزای موقت CAIPS را بایستی دریافت کرد. بطور مثال اگر تمکن مالی بسیار اندکی بهنگام درخواست ویزای توریستی کانادا ارائه داده بودید و به همین مورد نیز در نامه ی مردودی استناد شده باشد٬ دیگر نیازی به دریافت CAIPS ندارید.

در زیر به برخی مواردی که دریافت این مدرک توصیه می‌شود اشاره شده:

مورد اول: در صورتیکه علیرغم قرار دادن کلیه‌ی موارد درخواستی٬ ویزای مورد نظر همچنان با پاسخ مردودی مواجه شده باشد.

مورد دوم: در صورتیکه نامه‌ی مردودی خود را به هر علتی در دست ندارید و اساساً نمیدانید که آیا درخواست ارسالی شما مردود شده یا خیر.

مورد سوم: در صورتیکه مایلید از تعداد مردودی‌های قبلی خود با خبر شوید.

مورد چهارم: در صورتیکه مایلید از تاریخ دقیق انگشت نگاری (بیومتریک) خود با خبر شوید.

… و بسیاری موارد دیگر که هر یک بستگی به ماهیت درخواست متقاضی دارد.

مدت زمان دریافت CAIPS چقدر است؟

طبق وبسایت اداره مهاجرت کانادا یک تخمین زمانی ۳۰ روزه برای دریافت این مدرک در نظر گرفته شده. ولی در مواردی ممکن است بیش از این مدت بطول بیانجامد.

پس از دریافت CAIPS باید چه اقدامی کرد؟

پس از مطالعه‌ی CAIPS سپس وکیل پرونده بر اساس جزییات مردودی راهکار مناسبی را برای درخواست آتی متقاضی پیشنهاد می‌دهد تا در صورت امکان مشکلات قبلی درخواست ویزای متقاضی مرتفع شود.