رفع مشکل Misrepresentation:

Misrepresentation زمانی اتفاق می‌افتد که افسر اداره مهاجرت کانادا بر این باور است که متقاضی اطلاعات تحریف شده‌ای را بصورت مستقیم یا غیر مستقیم به اداره مهاجرت کانادا ارابه کرده و یا اطلاعاتی را از اداره مهاجرت کانادا مخفی کرده. اساساً این اطلاعات مخفی شده یا تحریف شده اطلاعات کلیدی (Key information/Material information) بوده و ارایه آنها می‌توانسته باعث قبولی درخواست متقاضی شود.

پنهان کاری مدارک یا جعل اسناد با استناد به ماده ۴۰ قوانین IRPA، این اجازه را به افسر مهاجرت کانادا می‌دهد تا گزارشی را تحت عنوان REPORT 40(A) تهیه کند. اما قبل از آن نامه‌ای برای متقاضی ارسال می‌شود که Misrepresentation به اطلاع او رسانده شود. بسیار مهم است که در صورت دریافت این نامه حتماً با افسر مهاجرت مکاتبه شود. چرا که اگر Misrepresentation برای اداره مهاجرت محرض شود، می‌تواند منجر به دریافت گزارش REPORT 40(A)  شود که در اینصورت می‌توانند بین ۶ ماه تا ۵ سال منع ورود به کانادا دریافت کنند. در طول این مدت ارسال هرگونه درخواست دیگری (اعم از ویزای موقت یا مهاجرتی) به اداره مهاجرت کانادا، با مردودی قطعی مواجه خواهد شد. درنتیجه دریافت این گزارش اتفاق خوبی برای متقاضی نیست.

اما قبل از دریافت این گزارش معمولاً اداره مهاجرت کانادا به متقاضی این فرصت را می‌دهد تا توضیحاتی در خصوص مدرک یا اطلاعات ارایه شده (مدرک یا اطلاعاتی  که در آن زمینه دروغی به اداره مهاجرت گفته شده) بدهد. به این مرحله Procedural Fairness گفته می‌شود. این مرحله را جدی بگیرید و هرگز مکاتبه اداره مهاجرت را بی پاسخ نگذارید (حتی اگر می‌دانید که در نهایت پاسخ منفی دریافت می‌کنید).

 
راه‌کارهای پیشنهادی در موارد دریافت نامه‌ی Misrepresentation:
 
  • به اختیار گرفتن خدمات حقوقی وکیل یا کارشناس مهاجرت. هرگز توصیه نمی‌شود که متقاضی خود به تنهایی مبادرت به انجام مکاتبه با افسر مهاجرت کند.
  • ارایه مدرکی که نشان دهد Misrepresentation صورت نگرفته و یا اگر هم صورت گرفته آگاهانه نبوده.
  • دریافت یادداشت‌های افسر
  • درخواست بازبینی (Reconsideration)
  • درخواست بازگشت به کانادا ARC (Authorization to Return to Canada). این روش مخصوص کسانی است که مادامی که داخل خاک کانادا بوده‌اند اخراج شده‌اند. قبولی در این روش کاملاً بستگی به مدارکی دارد که متقاضی می‌تواند ارایه دهد. در این روش متقاضی بایستی قادر به اثبات این قضیه باشد که بازگشت او به کانادا بسیار حیاتی است و در این رابطه حضور او در کانادا آنقدر مهم است که Misrepresentation او به کانادا اهمیت آنچنانی نداشته باشد.
  • درخواست TRP (Temporary Resident Permit) یا  مجوز حضور موقت در کانادا. این روش مخصوص کسانی است که هنگامیکه نامه‌ی Misrepresentation را دریافت کرده‌اند خارج از خاک کانادا بوده‌اند. مدت زمان اعتبار حضور موقت در کانادا بین یک روز تا ۳ سال است و قبولی این درخواست کاملاً بستگی به نظر افسر پرونده دارد. سایر موارد این درخواست مانند ARC است.
  • در موارد بسیار نادر نیز می‌توان از روش H&C (بشر دوستانه) اقدام کرد. شانس قبولی در این روش کمتر از ۵۰ درصد است. قبولی در این روش کاملاً بستگی به اضطرار حضور متقاضی در کانادا دارد.
  • و در نهایت اعتراض به دریافت نامه  Misrepresentation و اختیار یک وکیل که درخواست شکایت را به دادگاه فدرال کانادا ببرد. احتمال قبولی در چنین دادگاهی بسیار ضعیف است و با اینکه این روش قانونی وجود دارد ولی توصیه نمی‌شود.

کلیه روش‌های فوق کاملاً تخصصی هستند و حتماً برای انجام آنها نیاز به اختیار گرفتن یک وکیل کارآزموده دارید.

سوالات متداول در خصوص Misrepresentation:

معمولاً بین ۳۰ تا ۶۰ روز. البته در ابتدای نامه فرصتی که به متقاضی داده می‌شود قید شده. هرگز این فرصت را از دست ندهید و از طریق وکیل با اداره مهاجرت کانادا مکاتبه کنید.

متقاضی از خاک کانادا اخراج می‌شود و برگه‌ی Exclusion Order دریافت خواهد کرد.

از تاریخی که نامه‌ی قطعی Misrepresentation یا به عبارتی گزارش Report 40(a) دریافت می‌شود.

از آنجا که این مساله می‌تواند منجر به ممنوع الورودی به کانادا شود، لذا باید آنرا جدی بگیرید. این مساله گاه از نظر حقوقی بسیار پیچیده می‌شود. با اینکه به لحاظ قانونی هیچ منعی برای مکاتبه‌ی مستقیم متقاضی با اداره مهاجرت در چنین موردی وجود ندارد ولی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

به یاد داشته باشید که هرگز این یک توجیه منطقی برای افسر مهاجرت کانادا نخواهد بود. چرا که کلیه‌ی پرسشنامه‌های درخواست ویزا قبل از امضا توسط متقاضی مشاهده می‌شود و متقاضی تنها پس از حصول اطمینان از صحت محتویات آن اقدام به امضای پرسشنامه‌ها می‌کند. بنابراین هرگز از این توجیه برای دفاع از خود استفاده نکنید.

وکیل یا کارشناس پرونده هرگز نمی‌تواند موفقیت را تضمین کند. اما از طرفی هرگز پیشنهاد نمی‌شود که نامه‌ی Misrepresentation را جدی نگرفت، چرا که تأثیرات بسیار عمیقی بر درخواست‌های بعدی متقاضی خواهد داشت. استخدام یک وکیل (حتی با در نظر گرفتن عدم ضمانت موفقیت) این نکته را به افسر مهاجرت ثابت میکند که Misrepresentation عمدی نبوده و متقاضی در صدد بر آمده تا از خود دفاع کند. ولی سکوت اختیار کردن ممکن است به منزله‌ی پذیرش انجام عمل غیر قانونی تلقی شود.

اگر چنین نامه ای را دریافت کردید, لطفاً نامه را به نشانی ایمیل دفتر ما info.bitajahangir@gmail.com ارسال کنید. در عین حال شرح کاملی از کلیه مدارک و اطلاعات ارسالی قبلی به اداره مهاجرت کانادا برای دفتر ما ارسال کنید. دفتر مهاجرتی ما در خصوص رفع Misrepresentation دارای سابقه و تجربه طولانی می‌باشد.

اگر در زمینه رفع مشکل Misrepresentation به اطلاعات بیشتری نیاز دارید لطفاً ویدیوی آموزشی زیر را تماشا کنید:

علت‌های دریافت ریپورت A40(a)