دانستنی‌های زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا

اقامت در کانادا در مقایسه با کشورهای غربی ارزان‌تر است. هزینه اقامت در کانادا از شهری به شهر دیگر متفاوت است. قبل از انتخاب محل زندگی درک اینکه هزینه زندگی در شهرها و استان‌های خاص، چقدر برای شما هزینه دارد، عاملی مهم در تعیین محل زندگی است. هزینه زندگی شما می‌تواند شامل هزینه ضروریاتی مانند موارد زیر باشد:

هزینه اجاره خانه در کانادا

هزینه خرید خانه یا اجاره خانه در کانادا به متراژ، موقعیت مکانی، قدمت و وضعیت خانه یا آپارتمان بستگی دارد. این هزینه از استانی به استان دیگر و از شهری به شهر دیگر متفاوت است. جهت اجاره آپارتمان‌های موسوم به کاندومینیوم  و نیز خانه ویلایی می‌بایست با یک مشاور املاک حرفه‌ای مشورت کنید. در صورتیکه مایل به اجاره بیسمنت (زیر زمین)،  آپارتمان‌های rental یا اتاق با امکانات مشترک هستید، نیازی به همکاری با مشاور املاک نیست و خودتان می‌توانید بصورت مستقیم اقدام کنید.

توجه داشته باشید برخی آپارتمان‌های rental دارای لیست انتظار هستند و شما می‌بایست چندین ماه منتظر بمانید. در بسیاری از موارد صاحب‌خانه‌ها ترجیح می‌دهند اجاره چند ماه و یا حتی یکسال را بصورت یکجا از مستأجر تازه وارد به کانادا دریافت کنند. زیرا  صاحب خانه از داشتن شغل و درآمد کافی مستأجر خود اطمینان ندارد. هرچند این یک عمل قانونی نیست، ولی در حال حاضر به یک عرف متعارف تبدیل شده است.

اجاره آپارتمان در دو کلانشهر مهم تورنتو و ونکور با یکدیگر مقایسه می‌شود:

میانگین اجاره آپارتمان یک خوابه در تورنتومیانگین اجاره آپارتمان یک خوابه در ونکور
۱۵۰۰ دلار۱۹۰۰ دلار

هزینه حمل و نقل در کانادا

پس از کشور روسیه، کانادا رتبه دوم را از لحاظ مساحت در میان بزرگ‌ترین کشورهای جهان دارد. طبیعی است که برای جابه‌جایی در این مساحت استفاده از وسایل نقلیه یک ضرورت است. بسیاری از کانادایی‌ها ترجیح میدهند که اتومبیل داشته باشند که البته هزینه بیمه اتومبیل به خصوص برای رانندگان فاقد تجربه کانادایی کمی بالا است.

اکثر ساکنان مرکز شهر (Downtown) از وسایل حمل‌ و نقل عمومی، دوچرخه یا مترو استفاده می‌کنند. هزینه حمل‌ و نقل عمومی در کانادا کمی گران است. هزینه بستگی به شهرداری شهری که ساکن هستید دارد. به‌ عنوان‌ مثال، کرایه معمولی مترو در تورنتو حدود ۳.۲۵ دلار است که با پول نقد، بلیت یا یک کارت ماهانه مانند PRESTO Card پرداخت می‌شود. ایاب و ذهاب با وسایل نقلیه در کانادا به راحتی امکانپذیر است چرا که سیستم حمل و نقل مسافر در کانادا بسیار یکپارچه و منظم کار می‌کند. به طور مثال اگر نگران این هستید که مدت طولانی در ایستگاه مترو یا اتوبوس منتظر بایستید می‌توانید قبلاً با مراجعه به وبسایت حمل و نقل شهری (ttc.ca) مربوطه از ساعت ورود اتوبوس یا قطار به سکوی مورد نظر مطمئن شوید.

 

هزینه بیمه اتوموبیل در کانادا

هزینه بیمه اتومبیل یکی از دغدغه‌های کانادایی‌هاست. این هزینه به مدل اتومبیل، سال ساخت و شهر، استان و نیز منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. به منظور کاهش هزینه بیمه اتومبیل توصیه می‌شود قبل از ورود به کانادا اقدام به اخذ سابقه رانندگی خود کنید. بسیار مهم است که این مدرک در کانادا ترجمه شود. خدمات ترجمه گواهینامه و سابقه آن توسط دفتر حقوقی ما فراهم می‌شود. در دست داشتن این مدرک (درصورتیکه امتیاز منفی در سابقه شما ثبت نشده باشد) باعث کاهش هزینه ماهیانه بیمه اتومبیل شما می‌شود.  هرچه سابقه رانندگی شما در کانادا کمتر باشد

 

هزینه مواد غذایی در کانادا

بر اساس آمار گلوبال نیوز، هر کانادایی‌ها به‌طور متوسط ​​حدود ۲۰۰ دلار در ماه برای خرید مواد غذایی در فروشگاه‌ها هزینه می‌کند. اگر خودتان آشپزی کنید این هزینه کمتر خواهد بود.

با مراجعه به لینک فروشگاه‌های مواد غذایی کانادا می‌توانید از قیمت‌های به روز اقلام خوراکی مطلع شوید. لطفاً شهر و استان مربوطه را انتخاب کنید تا قیمت‌ها را ببینید.

www.nofrills.ca

www.foodbasics.ca

www.freshco.com

www.sobys.com

 

هزینه پوشاک در کانادا

هزینه پوشاک در کانادا در مقایسه با آمریکا کمی گران‌تر است. اما رقابت بین فروشندگان، عرضه‌کنندگان عمده و فروشگاه‌هایی که لباس‌ را به قیمت کارخانه ارائه می‌دهند، هزینه لباس و کفش را برای خریداران مقرون به صرفه‌تر کرده است.  حراجهای فصلی کانادایی خرید را برای مصرف کنندگان آسان می‌کند و کلیه اقشار با هر در آمدی امکان خرید پوشاک را خواهند داشت.

فروشگاه والمارت به عنوان یک فروشگاه زنجیره‌ای آمریکایی-کانادایی عرضه کننده پوشاک با نرخهای بسیار ارزان است. این فروشگاه دارای اقلامی همچون پوشاک، خوراکی، الکترونیک، باغبانی و غیره می‌باشد.

سایت فروشگاه والمارت

 

هزینه اینترنت و تلفن همراه

کمپانی‌های مختلفی ارائه کننده خدمات تلفن در کانادا هستند که شما می‌توانید پلن مورد نظر خود را از بین پلن‌های ارائه شده انتخاب کنید. کافیست که نیاز خود را برای استفاده از تلفن همراه در نظر بگیرید و مقرون به صرفه ترین را انتخاب کنید. بطور مثال اگر استفاده از اینترنت تلفن همراه برای شما بسیار ضروری است می‌توانید به دنبال پلنهای اینترنت نامحدود یا دامنه‌ی اینترنت بالا بروید. جهت دریافت خط تلفن همراه یک کارت شناسایی لازم است. اگر به دنبال خرید گوشی همراه نیز هستید می‌بایست اعتبار مالی شما کنترل شود (credit check). برخی کمپانی‌های تلفن پلن‌هایی برای خرید تلفن ارائه می‌دهند که می‌توانید با پرداخت اقساط ماهیانه بین ۱۰ تا ۳۰ دلار دستگاه تلفن همراه را نیز خریداری کنید.

لینک‌های کمپانی‌های تلفن همراه:

www.freedommobile.ca

www.bell.ca

www.rogers.com

www.fido.ca

www.telus.com

www.chatr.com

 

مالیات در کانادا

مالیات‌ها در کانادا چندین نوع هستند اما به طور کلی در سیستم اقتصاد کانادا دو نوع مالیات اصلی وجود دارد. مالیات‌ها در کانادا توسط اداره مالیات CRA جمع آوری می‌شود.

 • مالیات بر ارزش افزوده (VAT) که مالیات کالا و خدمات (GST) هم نامیده می‌شود. این مالیات توسط دولت فدرال تعیین و ارزیابی می‌شود.
 • مالیات بر فروش استانی (PST) که این نوع مالیات توسط دولت‌های استانی تعیین ‌می‌شود. نرخ مالیات بر فروش استانی می‌تواند از استانی به استان دیگر متفاوت و می‌تواند بر اساس ارزش کالاها و خدمات قبل از ارزیابی مالیات فدرال یا بر اساس ارزش شامل ارزیابی مالیات فدرال باشد.

 

انواع مالیات در کانادا

 • مالیات بر درآمد در کانادا (Income tax)
 • مالیات کالا و خدمات (GST)
 • مالیات بر فروش استانی (PST)
 • مالیات HST یا مالیات فروش هماهنگ (Harmonized Sales Tax)
 • مالیات بر خرید ملک (Land Transfer Tax)
 • مالیات سالیانه ملک (Property tax)
 • مالیات بر شرکت (Corporate tax)

مالیات بر درآمد یا مالیات حقوق در کانادا بزرگترین منبع درآمد دولت فدرال کانادا است. بنابراین، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که بیشترین مالیات پرداختی توسط ​​خانواده‌های کانادایی مالیات بر درآمد شخصی است. این نوع مالیات در سال ۱۹۱۷ به عنوان یک اقدام اضطراری “موقت” برای کمک به امور مالی ایجاد شد.

تمامی مشاغل اعم از مشاغل تمام وقت و نیمه وقت شامل قوانین مالیاتی می‌شوند. پس با این توضیحات حتی اگر شما در کانادا به صورت قراردادی کار می‌کنید، باید تا پایان ماه آوریل اظهارنامه مالیاتی در کانادا را به دولت ارائه دهید تا بر اساس تعداد پروژه‌هایی که داشته‌اید، میزان مالیات شما محاسبه شود.

درآمد مشمول بر مالیات (دلار کانادا)میزان مالیات پرداختی
از ۰ تا ۴۹,۰۲۰ دلار۱۵٪ اولین درآمد
از ۴۹,۰۲۰ تا ۹۸,۰۴۰ دلار۲۰/۰۵٪ از درآمد
از ۹۸,۰۴۰ تا ۱۵۱,۹۷۸ دلار۲۶٪ از درآمد
بین ۱۵۱,۹۷۸ الی ۲۱۶,۵۱۱ دلار۲۹٪ در بخش درآمد مشمول مالیات
بیش از ۲۱۶,۵۱۱ دلار۳۳٪ از درآمد

جدول مالیات بر فروش استانی در استان‌های مختلف کانادا:

درصد کلPSTGST/HSTاستان
۱۲%۷%۵% GSTبریتیش کلمبیا
(British Columbia)
۵%۰۵% GSTآلبرتا
(Alberta)
۱۲%۷%۵% GSTمنیتوبا
(Manitoba)
۱۵%۰۱۵% GSTنیو برانزویک
‌‌(New Brunswick)
۱۵%۰۱۵% GSTنیوفاندلند و لابرادور
(Newfoundland and Labrador)
۱۱%۶%۵% GSTساسکاچوان
(Saskatchewan)
۱۵%۰۱۵% GSTنوا اسکوشیا
(Nova Scotia)
۱۵%۰۵% GSTنوناووت
(Nunavut)
۱۵%۰۱۳% GSTانتاریو
(Ontario)
۱۵%۰۱۵% GSTجزیره پرنس ادوارد
(Prince Edward Island)
۱۴.۹۷۵%۹.۹۷۵%۵% GSTکبک
(Quebec)
۵%۰۵% GSTیوکان
(Yukon)

به هنگام ورود به کانادا در چه مواردی می‌توانیم به شما کمک کنیم؟

اگر به تازگی وارد کانادا شده‌اید در موارد زیر می‌توانیم به شما کمک کنیم تا اسکان راحتی در کانادا داشته باشید:

 • خرید و اجاره ملک
 • ثبت شرکت
 • خدمات رایگان افتتاح حساب بانکی (فقط مختص موکلین این دفتر حقوقی)
 • ترجمه گواهینامه و سابقه رانندگی

 

جهت اطلاعات خرید و اجاره املاک لطفاً منوی خرید و فروش املاک را مطالعه کنید.