شرایط خرید خانه در تورنتو:

بازار املاک و مستغلات تورنتو و خرید و فروش خانه در این شهر از رونق بالایی برخوردار است و قیمت خانه‌ها در این شهر دایما در حال افزایش است به‌ طوری‌ که متوسط قیمت خانه در یک‌ سال گذشته ۲۱.۸ درصد افزایش پیدا کرده، که این خود نشان می‌دهد که خرید خانه در تورنتو سرمایه‌گذاری سودآوری محسوب می‌شود.

از آنجا که نرخ بهره‌های وام مسکن در کانادا نسبت به کشور ایران بسیار پایین است، بسیاری از خریداران حتی با داشتن نقدینگی بالا ترجیح می‌دهند تا از تسهیلات وام بانکی استفاده کنند تا بدین ترتیب بتوانند چندین ملک خریداری کنند.

کلیه آژانس‌های مسکن در کانادا به یک شبکه کامپیوتری MLS متصل هستند که اطلاعات و جزئیات مربوط به هر ملک در آن ثبت شده است. بنابراین لازم نیست برای یافتن خانه به تعداد زیادی آژانس مسکن مراجعه کنید؛ بلکه یک مشاور املاک نیز می‌تواند با استفاده از MLS ملک مناسبی برای شما پیدا کند.

 

انواع مدل‌های خانه

خانه های کانادایی با تنوع بالایی در اندازه ، مدل و قیمت وجود دارند:


بانگلو (Bungalow)

بانگلوها معمولا فقط یک طبقه دارند و یکی از خانه‌های پرطرفدار در استان انتاریو کانادا محسوب می‌شوند. نبود پله در این خانه‌ها باعث شده است که برای افراد مسن بسیار مناسب باشند. وجود زیرزمین یکی از مزایای بانگلوها است که معمولا به عنوان اتاق تفریح و بازی افراد خانواده در نظر گرفته می‌شود. قیمت این خانه‌ها معمولا از دیگر انواع خانه پایین‌تر است و برای خانواده‌های کم جمعیت مناسب هستند.

کاندومینیوم (Condominium)

آپارتمانهای فول امکانات که شامل برج‌هایی می‌باشند که دارای امکاناتی نظیر سونا، استخر، جکوزی، اتاق مهمانی، اتاق مهمان، اتاق مطالعه، سینما، نگهبان ۲۴ ساعته، اتاق کنفرانس و جلسات هستند.

پرداخت هزینه شارژ ماهیانه کاندومینیوم بر عهده‌ی مالک می‌باشد. این سبک برای کسانی که اولین بار است که خانه خریدن را تجربه میکنند بسیار جذاب است زیرا معمولا یکی از گزینه های ارزان قیمت هستند.

نیمه مستقل (Semi-detached)
این نوع خانه ها زمین ها و ورودی‌های جداگانه دارند اما دارای دیوار یا پارکینک مشترک هستند. صاحبان ملک فقط مسئولیت بخش خود را دارند.


مستقل (Single/detached)
این نوع خانه مورد علاقه بسیاری می‌باشد چرا که در این سبک خانه شما مالک زمین و بنای خانه هستید و تمامی هزینه ها بر عهده خود شماست که گران‌ترین سبک خانه در کانادا به حساب می‌آید. مزیت این خانه ها در این است که شما فضای بیشتری دارید و کنترل امور کاملا در دست شماست.

دوبلکس/تریبلکس (Duplex/Triplex)
این سبک خانه ها یک خانه مستقل با چند طبقه است که معمولا یک طبقه به خود مالک اختصاص دارد و باقی طبقه‌ها را اجاره می‌دهد بسیاری از خریداران ملک این سبک خانه را به عنوان یک فرصت مناسب می‌بینند که علاوه بر داشتن ملک منع درآمد نیز خواهند داشت.

خانه شهری (Townhouse)
خانه‌های شهری معمولا در یک خیابان یا محله شبیه به هم هستند و در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. این خانه‌ها معمولا تراس دارند و در یک یا دو طبقه ساخته می‌شوند. هرکدام از این خانه‌ها ورودی و گاراژ مستقل دارند و قیمت خرید خانه شهری در کانادا مناسب است. خانه‌های شهری معمولا در اغلب شهرهای کشور کانادا دیده می‌شود.

وام مسکن تازه واردین

بسیاری از بانکهای کانادایی تسهیلات ویژه ای را برای تازه واردین کانادایی در نظر گرفتند تا بتوانند به محض ورود به کانادا اقدام به خرید مسکن کنند. در این راستا می‌توان به وام مسکن برای تازه واردین اشاره کرد که در این روش خریدار الزامی به اثبات در آمد بالا ندارد.

در حالت عادی فرد متقاضی می‌بایست دارای نمره اعتباری (Credit Score) بالایی باشد تا بتواند وام مسکن را دریافت کند.

موارد زیادی روی نمره اعتباری تاثیر می‌گذارند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چند وقت یک بار برای دریافت وام اقدام می‌کنید؟
  • میزان مبلغ درخواستی برای دریافت وام چقدر است؟
  • بازپرداخت‌های وام‌های قبلی شما چگونه بوده است؟ آیا در پرداخت آن‌ها تاخیر وجود داشته است یا خیر؟


انواع وام مسکن

وام با سود ثابت: در این حالت سودی که به وام تعلق میگیرد مقدار ثابتی است که می‌بایست طی دوره مشخصی (یک ساله تا ۵ ساله) بازپس داده شود.
وام با سود شناور: در این حالت سودی که به وام تعلق میگیرد بر اساس سیاست‌ها و عوامل دیگر تحت تاثیر قرار می‌گیرند و تغییر می‌کنند. در نتیجه با انتخاب سود شناور مبلغ سودی که برای وام خود پرداخت می‌کنید نسبت به حالت ثابت آن غیر قابل پیش بینی است اما در مقایسه با وام با سود ثابت، بهره کمتری به این وام تعلق می‌گیرد.


اقدامات و نکات مهم جهت اخذ وام مسکن:
۱- افتتاح حساب بانکی
۲- پرداخت اجاره و سهم بیمه بصورت منظم و بدون تاخیر.
۳- اخذ کارت اعتباری
۴- حفظ رابطه کاری طولانی با کارفرما

کردیت اسکور چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

کردیت اسکور یا امتیاز اعتباری، به صورت قراردادی عددی بین ۳۰۰ تا ۹۰۰ است که به تعیین میزان اعتبار و سابقه اقتصادی افراد کمک می‌کند؛ این امتیاز با توجه اطلاعات موجود در گزارش اعتباری افراد محاسبه می‌شود. آنچه در محاسبه کردیت اسکور اهمیت دارد، میزان بدهی‌های افراد، تاریخچه بازپرداخت بدهی‌ها و طول سابقه اعتباری آن‌ها است. به عبارت بهتر، هر چه افراد سابقه اعتباری بلندمدت‌تر و پرداخت‌های منظم‌تری داشته باشند، کردیت اسکور آن‌ها بالاتر خواهد بود.
کردیت اسکور خوب بین ۶۷۰ تا ۷۳۹ است و کردیت اسکور خیلی خوب ۷۴۰ تا ۷۹۹ و کردیت اسکور عالی بالای ۸۰۰ میباشد.

نکاتی که به هنگام پیش خرید می‌بایست در نظر بگیرید:

۱. از خرید واحدی که فاقد انباری و پارکینگ است دوری کنید
۲. از هزینه شارژ ماهیانه مطلع شوید.
۳. از پروژه‌های احتمالی در حال ساخت در اطراف آپارتمان مطلع شوید.
۴. از نزدیکی به امکانات رفاهی (مدرسه، بیمارستان، وسایل نقلیه عمومی، مراکز خرید) مطمئن شوید.

هزینه های واگذاری امتیاز آپارتمان پیش خرید چه هستند؟

گاهی اوقات کمپانی سازنده آپارتمان این امکان را به خریدار می‌دهد تا قبل از انتقال قطعی سند، بتواند واحد را به نام فرد دیگری واگذار کند. واگذاری امتیاز آپارتمان هزینه هایی را در بر دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:
۱. حق‌الزحمه وکیل
۲. کمیسیون مشاورین املاک خریدار و فروشنده؛ این رقم توسط فروشنده پرداخت می‌شود نه خریدار
۳. مالیات
۴. کارمزد واگذاری امتیاز که به آن assignment fee گفته می‌شود، که معمولا این رقم بین ۳۵۰۰-۵۵۰۰ دلار است. رقم دقیق آن در قرارداد قید شده است. بسته به توافق صورت گرفته، این رقم یا توسط فروشنده و یا توسط خریدار پرداخت می‌شود.

هزینه های خرید ملک در کانادا

مالیات انتقال مالکیت زمین (محاسبه کنید)

هزینه وکالت و مسائل حقوقی: بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار

هزینه گواهی نقشه برداری: بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ دلار

بازرسی فنی خانه: بصورت میانگین ۵۰۰ دلار
ارزیابی قیمت مسکن: بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ دلار است که توسط موسسه مالی پرداخت می‌شود
بیمه حقوقی سند ملک: حدودا ۲۰۰ دلار
هزینه سند مالی وضعیت مالی کاندو: حدودا ۲۰۰ دلار
هزینه اسباب کشی: بصورت ساعتی و بر اساس سایز کامیون حمل اسباب محاسبه می‌شود

سوالات متداول:

بله -قوانین خریدوفروش خانه در کلیه شهرهای کانادا، مستقل از شهروند بودن یا نبودن فرد هستند. ولی در این حالت خریدار میبایست مبلغ بیشتری را به عنوان ودیعه خرید در دست داشته باشد.

کاندومینیوم . اگر مبلغ ودیعه شما به یکباره فراهم نیست, گزینه ی دیگر پیش خرید پروژه های کاندومینیوم میباشد.

برای خرید خانه در کانادا با وام، معمولا لازم است شما ۵ تا ۲۰ درصد از مبلغ خانه را پرداخت کنید و سپس بقیه مبلغ خانه را با کمک وام به صورت اقساطی بپردازید.

اگر مبلغ نقدی شما در هنگام خرید خانه کمتر از ۲۰% باشد؛ بیمه کردن وام اجباری می‌شود. این بیمه تضمین می‌کند که اگر شما در حین پرداخت وام فوت کنید، بیمه تمام اقساط را پرداخت خواهد کرد.

اگر شما سابقه‌ی کاری موثق ندارید یا به تازگی وارد کانادا شده‌اید باز هم می‌توانید با استفاده از وام بانکی اقدام به خریدن خانه در کشور کانادا نمایید. اما معمولا برای این کار باید حداقل ۳۵ درصد از مبلغ کل خانه را پرداخت کنید.

برای انجام معاملات مسکونی، شما به حداقل ٪۱۰ از قیمت خرید برای پرداخت پیش قسط نیاز خواهید داشت. در برخی شرایط ممکن است که میزان پیش قسط از این میزان نیز بالاتر باشد، این موضوع بستگی به ملکی دارد که شما قصد خرید آن را دارید.

به عنوان یک مهاجر یا فرد ناآشنا بهتر است از یک مشاور املاک در زمینه خرید یا اجاره خانه خود، کمک بگیرید. شما با تمام قوانین و مراحل این کار آشنا نیستید و همراهی یک مشاور املاک باعث می‌شود شما با سرعت بیشتری خانه دلخواه خود را پیدا کنید.

بر خلاف وام مسکن در ایران که تنها توسط بانک ارائه می‌شود، در کانادا منابع متنوعی برای تامین سرمایه خرید خانه وجود دارند. موسسات مختلف خصوصی و دولتی در کنار بانک‌های کانادا اقدام به تامین سرمایه‌ی خانواده‌های کانادایی برای خرید خانه می‌کنند. جالب است بدانید که هر یک از این موسسات شرایط خاصی برای اعطای وام در نظر می‌گیرند. پس اگر از نظر شما شرایط یک موسسه برای پرداخت وام مناسب نبود، نا امید نشوید. شما می‌توانید به موسسات دیگر مراجعه کنید و در این زمینه تحقیقات جامعی داشته باشید.

قیمت خانه بستگی به موقعیت مکانی، نزدیکی به مرکز شهر، نزدیکی به مترو، زمان ساخت، شارژ ماهانه، تسهیلات آپارتمان و همچنین به اندازه آپارتمان دارد. به طور متوسط قیمت خانه ۲ خوابه ۷۰-۸۰ متری در مرکز شهر از۵۰۰,۰۰۰ دلار به بالاست. این قیمت بستگی به شرایط رفاهی و موقعیت قرار گرفتن ملک نسبت به وسایل نقلیه عمومی  و موارد دیگر دارد.

خیر، غیر کانادایی‌ها نیز می‌توانند به خرید یا پیش خرید خانه با مالکیت صد در صد مبادرت کنند.

سازندگان و فروشندگان آپارتمان‌ها قبل از شروع پروژه باید به عضویت تاریان tarion.com درآیند. تاریان تنها موسسه غیر انتفاعی و ناظر بر اجرا و کیفیت پروژه‌ای مسکونی است. سازندگان پروژه‌ها جهت عضویت در تاریان نیاز به ارائه و اثبات دارایی، تخصص و تجربه لازم جهت اجرای به موقع و و با کیفیت پروژه‌ها هستند.

خیر، در هنگام عقد قرار داد حضور مشاور املاک شما کفایت می‌کند. ولی توصیه می‌شود قبل از نهایی کردن قرارداد حتماً نسخه‌ای از آن را جهت دریافت مشاوره حقوقی در اختیار وکیلتان قرار دهید و پس از حصول اطمینان از کلیه بندهای قرارداد و شرایط مطروحه نسبت به نهایی کردن قرار داد اقدام کنید.

شما پس از امضای قرارداد تا ۱۰ روز فرصت دارید که نسبت به انصراف و فسخ آن اقدام کنید. یادتان باشد که پیش از تحویل آپارتمان و نقل و انتقال سند می‌بایستی وکیل خود را به سازنده پروژه معرفی کنید

محتوای تغییر وضعیت

پرداخت به موقع صورت حسابها, پایین نگه داشتن نسبت بدهی  به میزان کارت اعتباری, تعداد کارت اعتباری کمتر, بررسی مداوم گزارش اعتباری.

با اینکه اجاره نامه یکسال اعتبار دارد ولی انواع اجاره های کوتاه مدت نیز در کانادا بسیار رایج هستند.

علاقه مندان به رشته املاک و مستغلات پس از گذراندن دوره املاک در کالج می بایست در یک کارگزاری املاک استخدام شوند تا بتوانند موفق به دریافت لایسنس مشاور املاک شوند. آنها نمی توانند هم زمان در دو کارگزاری مشغول به کار شوند و همچنین در صورت شرکت نکردن در دوره های آموزش مداوم لایسنس خود را از دست خواهند دا

اجاره واحد مسکونی:

جهت اجاره واحدهای مسکونی به نام Rental و اتاق با خدمات مشترک، متقاضی می‌تواند مستقیماً اقدام کند و دیگر نیازی به کمک مشاور املاک نیست. به غیر از موارد فوق برای اجاره واحدهای دیگر توصیه می‌شود که از خدمات یک مشاور املاک آگاه و با تجربه استفاده کنید. جهت استفاده از خدمات مشاور املاک هیچ هزینه‌ای نباید پرداخت کنید ولی قرارداد انحصاری می‌بایست با مشاور املاک به امضا برسانید که طبق آن قرارداد مشاور املاک متعهد به خدمت رسانی به شما تا زمان یافتن واحد استیجاری شما می‌باشد.

نکاتی که به مالکین به هنگام اجاره واحد مسکونی به مستاجر در نظر میگیرند:

  • امتیاز اعتباری بالا (امتیاز اعتباری ۶۰۰ و بالاتر)
  • داشتن نامه کاری و چک حقوقی

اجاره به تازه واردین به کانادا

طی چند سال اخیر به منظور اجاره دادن واحدهای مسکونی به تازه واردین، صاحب خانه ها درخواست پرداخت اجاره‌های چندین ماه را بصورت یکجا از مستأجرین دارند. این به دلیل نداشتن نامه‌ی کاری و اعتبار با موسسات اعتباری کانادایی است.

مبلغ ودیعه

“رهن کامل” یا “رهن و اجاره” در کانادا به آنصورت که در ایران عرف است، وجود ندارد و صاحب خانه اجازه ندارد مبلغی را به عنوان ودیعه اجاره یا “رهن” از مستأجر طلب کند. تنها مبلغ ودیعه‌ای که صاحب خانه می‌تواند از مستاجر طلب کند، مبلغی بابت کلید و در برخی موارد که واحد مبله اجاره داده می‌شود بابت خسارت به وسایل واحد می‌باشد.

چرا خرید و اجاره با ما به نفع شماست:

بیتا جهانگیر با بهره گیری از سالها تجربه حقوقی در امور مالکین و مستاجران کانادا، با در نظر گرفتن کلیه ی زوایای حقوقی در خصوص خرید و اجاره مورد مناسبی را برای شما فراهم می‌کند. بدیهی‌ست که خرید و اجاره در کانادا دارای پیچیدگی‌های بسیاری است و همراهی یک مشاور املاک آگاه و با تجربه این امر را به یک تجربه‌ی شیرین و ماندگار برای شما تبدیل خواهد کرد. 

در صورتیکه به زودی عازم کانادا هستید و به دنبال اجاره محیطی آرام و امن برای خود و خانواده تان هستید قبل از حرکت به سوی کانادا با ما تماس بگیرید. ما واحد دلخواهتان را با در نظر گرفتن نیازهای زندگی و بودجه موجود شما معرفی میکنیم. بدین ترتیب اسکان خوب و راحتی در کانادا خواهید داشت.

عضویتها:

عضو انجمن مشاور املاک کانادا، عضو انجمن مشاورین املاک استان آنتاریو، عضو هیأت املاک منطقه تورنتو

بیشتر بخوانید:

کلان شهر تورنتو در نوار جنوب استان اونتاریو کانادا را مجموعه‌ای از مناطق ذیل تشکیل می‌دهند:

اجاکس (Axaj)، پیکرینگ (Pickering)، یوکسبریج (Uxbridge)، براک (Brock)، اسکوگگ (Scugog)، کلرینگتون (Clarington) شامل شهرهای اشاوا (Oshawa)، درهام (Durham)، ویتچرچ استافویل (Whitchurch – Stouffville)، جورجینا (Georgine)، پیل (Peel) شامل شهرهای می سی ساگا (Mssissauga)، کلدن (Caledon)، برمپتون (Brampton)، ویتبی (Whitby)، ایست گویلیمبری (East Gwillimbury)، آرورا (Aurora)، و نیومارکت (Newmarket)، یورک (York) شامل شهرداری وان (Vaughan)، ریچموند هیل (Richmond Hill)* مارکهام (Markham)، شامل شهرهای مالتون هیلز (Halton Hills)، میلتون (Milton)، اوکویل (Oakville)، و برلینگتون (Burlington)، کینگ هاتون (Kind Halton)

 

و شهر تورنتو درجنوب استان اونتاریو که خود متشکل از۶ ناحیه شهرداری است قرار دارد:

تراکم بالای جمعیت، وجود برجهای بلند (Downtown) منطقه‌ای در جنوب شهر تورنتو در شمال دریاچه اونتاریو است. در این منطقه مرکز شهر تورنتو :Old Toronto تورنتو قدیمی – و کاندوها وآپارتمانهای بسیار، دفاتر متعدد شرکتها و مراکز اقتصادی، موزه ها، مکانهای توریستی و تفریحی، پارلمان محلی، دفاتر دولتی و فستیوالهای سالیانه از مشخصه‌های مهم تورنتو قدیم می‌باشند میزبان تعداد بسیاری از مهاجران تازه وارد در آپارتمانهای تورنکلیف و کرسنت تون در می‌باشد.

اکثرجمعیت ساکن در ایست یورک جزء طبقه متوسط :East York ایست یورک – از اقلیتهای مختلف می باشند در شمال شهر تورنتو و درامتداد جنوبی خیابان استیلز میزبان کسب وکارهای فراوان فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های ایرانی است.

نورت یورک – نورت یورک در شرق شهر تورنتو میزبان اقلیتهای اکثرا آسیای غربی و شرقی است.

اسکاربرو – درغرب شهر تورنتو از غرب به شهر می سی ساگا واز شرق به تورنتو قدیم چسبیده است. اقلیتهای مختلف با فرهنگهای متنوع دراتوبیکو ساکن هستند ولی نسبت به سایر مناطق تورنتو تعداد بیشتری از کانادایی‌های سفید پوست در اتوبیکو زندگی می‌کنند منطقه‌ای با بافت قدیمی در مرکز و غرب شهر تورنتو است.

ویدیوی آموزشی: